Technologia

Podstawową metodą oczyszczania i przygotowania powierzchni jest obróbka strumieniowo-ścierna. Zgodnie z definicją zawartą w PN-EN ISO 8504-2:2000 obróbka strumieniowo-ścierna jest to ’’uderzanie strumieniem ścierniwa, charakteryzującego się wysoką energią kinetyczną w powierzchnię, która ma być przygotowana.”

Metody obróbki strumieniowo ściernej stosowane przez nas:

Obróbka strumieniowo-ścierna pneumatyczna

W obróbce strumieniowo-ściernej pneumatycznej strumień powietrza jest zasilany ścierniwem, a następnie mieszanina powietrza ze ścierniwem jest kierowana z dyszy z dużą prędkością na oczyszczaną powierzchnię. Ścierniwo może być wtryskiwane do strumienia powietrza ze zbiornika ciśnieniowego, lub może być wprowadzane do strumienia powietrza poprzez zasysanie ze zbiornika bezciśnieniowego.

Obróbka strumieniowo-ścierna podciśnieniowa

Metoda jest podobna do obróbki strumieniowo-ściernej pneumatycznej, z tym, że dysza natryskowa wyrzucająca ścierniwo umieszczona jest w głowicy ssącej przylegającej do oczyszczanej powierzchni i zbierającej ścierniwo i zanieczyszczenia.

Obróbka strumieniowo-ścierna pneumatyczna na mokro (hydrościerna)

Podobna jest do obróbki strumieniowo-ściernej pneumatycznej lecz z dodaniem cieczy (zwykle wody). Metoda ta stosowana jest najczęściej w celu uniknięcia pylenia, oraz gdy wymagane jest usunięcie związków rozpuszczalnych w dodanym płynie.

 

Oczyszczanie strumieniowo-ścierne można pogrupować na podstawie stopnia czyszczenia:

 

STOPNIE CZYSZCZENIA CHARAKTERYSTYKA
Sa 1 Zgrubna obróbka strumieniowo – ścierna. Na oglądanej bez powiększenia
powierzchni nie może być oleju, smaru, pyłu ani słabo przylegającej zgorzeliny
walcowniczej, rdzy, powłoki malarskiej czy obcych zanieczyszczeń.
Sa 2 Gruntowna obróbka strumieniowo – ścierna
Sa1+ wszelkie szczątkowe zanieczyszczenia silnie przylegają.
Sa 2,5 Bardziej gruntowna obróbka strumieniowo – ścierna. Na oglądanej bez
powiększenia powierzchni nie może być oleju,  smaru, pyłu, zgorzeliny walcowniczej,
rdzy, powłoki malarskiej czy obcych zanieczyszczeń w postaci plamek w kształcie
kropek lub pasków.
Sa 3 Obróbka strumieniowo – ścierna do stali wzrokowo czystej.
Na oglądanej bez powiększenia powierzchni nie może być oleju, smaru, pyłu,
zgorzeliny walcowniczej, rdzy, powłoki malarskiej czy obcych zanieczyszczeń.
Powierzchnia powinna mieć jednolitą metaliczną barwę.

 

 

 

Typy ścierniwa używane przez Soda Blaster:

SodaSoda (Wodorowęglan Sodu NAHCO3) jest wysokiej jakości sodą techniczną przeznaczoną do sodowania/oczyszczania, usuwania zanieczyszczeń, bezpieczną dla człowieka i środowiska, o niskiej zawartości metali. Soda charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością, płynnością w roztworze i wysokim współczynnikiem bieli.

ZASTOSOWANIE

  • Delikatne ścierniwo /czyściwo do sodowania – nieinwazyjnego czyszczenia drewna, kamienia, szkła, aluminium, stali zwykłej i kwasoodpornej, plastiku, gumy i in.
  • Soda usuwa lakier, zabrudzenia takie jak smary, oleje, farby, spalenizna, graffiti, tłuszcze, kamień i inne, nagary, naloty bez uszkadzania powierzchni . Nie powoduje nagrzewania i deformacji detali.  Usuwa i neutralizuje zapach spalenizny i inne przykre zapachy.
  • Czyszczenie kamienia, cegły, laminatów bez uszkodzenia połysku, struktury,  nie  wytwarzając chropowatości.
  • Sodowanie zapewnia szybkość oczyszczania oraz pracę na sucho lub mokro
  • Soda ma zastosowania w następujących branżach:

motoryzacja, budownictwo, renowacja zabytków, czyszczenie drewna, przemysł spożywczy, czyszczenie form, linii produkcyjnych, renowacja po pożarach, zalaniach, czyszczenie  basenów, łodzi, usuwanie poziomego oznakowania, przemysł lotniczy i wiele innych.

GranulatGranulat szklany jest medium uniwersalnym, przewidzianym do szczególnych zastosowań. Brak negatywnego wpływu na środowisko jest szczególną zaletą, zwłaszcza jeśli chodzi o jego zastosowanie w przestrzeni otwartej. Granulat szklany znajduje przede wszystkim swoje zastosowanie tam, gdzie nie jest istotne agresywne chropowacenie powierzchni, ale wyczyszczenie detali bez ich uszkodzenia. Granulat stosowany jest często do matowania i satynowania. Pozbawiony żelaza odgrywa ważną rolę przy obróbce metali szlachetnych, szkła technicznego i gospodarczego.

Zastosowanie:

  • obróbka strumieniowa upiększająca materiałów miękkich jak: metale lekkie, tworzywa sztuczne, plastiki, drewno;
  • matowanie stali szlachetnej, chromowej, szkła technicznego i gospodarczego;
  • czyszczenie graffiti na powierzchniach betonowych i tynkach;
  • renowacja fasad klinkierowych;
  • renowacja kadłubów statków;

 

 

MikrokulkiMikrokulki szklane są ścierniwem niemetalowym, syntetycznym, wielokrotnego użytku. Powierzchnia mikrokulek szklanych jest okrągła, gładka. Nie powodują ścierania erozyjnego, ani wtrąceń metalicznych. Zaleca się stosowanie ich w urządzeniach pneumatycznych w obiegu zamkniętym. Ścierniwo nie stanowi zagrożenia dla pracowników, ani dla środowiska naturalnego, ponieważ nie zawiera wolnej krzemionki (SiO2) powodującej pylicę.

 

 

 

PiasekPiasek kwarcowy.  Kwarc jest najbardziej rozpowszechnionym w przyrodzie minerałem. W temperaturze poniżej 537oC krystalizuje w układzie trygonalnym, a powyżej tej temperatury w układzie heksagonalnym. Jest odmianą grubokrystalicznej krzemionki SiO2. Czysty kwarc jest bezbarwny, natomiast zanieczyszczony przyjmuje szare zabarwienie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 14 .01. 2004 r. piasek kwarcowy może być stosowany w metodach pneumatycznych mokrych i wilgotnych strumieniowo-ściernego czyszczenia powierzchni. Niedopuszczalne jest jednak stosowanie suchego piasku kwarcowego jako ścierniwa lub dodatku do innych ścierniw.

 

Przez wzgląd na środowisko, ekologię, nasze zdrowie i bezpieczeństwo otoczenia preferujemy używanie sody oraz szkła przy obróbce strumieniowo-ściernej i tą metodę najchętniej polecamy.

 

Stosujemy również nowoczesne inhibitory rdzy, które po oczyszczaniu hamują powstawanie korozji na powierzchni, nawet przy oczyszczaniu na mokro.