Woda w układzie sprężonego powietrza

Woda w układzie sprężonego powietrza

Woda w układzie sprężonego powietrza to zmora każdego piaskarza. W gruncie rzeczy nie tylko piaskarza. Każdy kto pracuje na sprężonym powietrzu musi dbać o to by woda nie trafiała na koniec układu. Schody zaczynają się, gdy chcemy użyć drobnego ścierniwa np. sody

Kompresor śrubowy tłoczy powietrze o bardzo wysokiej temperaturze. Gorące powietrze jest mocno nasycone wodą (w postaci pary wodnej). Tego się nie przeskoczy. Przy klasycznym piaskowaniu, jeśli mamy dobre ścierniwo i dobre podstawowe odwadniacze na piaskarce – nie robi nam to różnicy. Gorzej sytuacja wygląda, gdy chcemy użyć sody (która chętnie ciągnie wodę) czy np. bardzo delikatnego szkła (które przez swoją drobna gradację od 0 do 0,3mm jest bardziej narażone na zlepianie przez wilgoć). Wtedy każda cząstka wody w powietrzu powoduje plucie z dyszy, zacinanie zaworu,zapychanie przewodów itd.

Wrzucam mały filmik z mojej pracy. Taka ilość wody zebrała się w filtrze cyklonowym przez ok 5-7min. mojej ciągłej pracy.

 

 

Sporo, nieprawdaż?

U mnie działa skomplikowany system chłodzenia powietrza i separacji kondensatu jeszcze przed piaskarką. Wyobraźcie sobie, że to powietrze idzie na odwadniacze w piaskarce. Chwila moment (2h a może 2 dni) i filtry zapchane. Gdy filtry się zapchają kondensatem wodno-olejowym woda przedziera się do zbiornika ze ścierniwem i problemy gotowe. Zapychanie zaworu i dyszy, korodowanie zbiornika itd.

Najmniejsze ilości wody w układzie UNIEMOŻLIWIAJĄ sodowanie. Soda jest bardzo bardzo bardzo wrażliwa na wilgoć. Nieodpowiednie składowanie jej natychmiast niszczy ścierniwo a co dopiero taka ilość bezpośrednio doprowadzonej wody w kilka min. jak na powyższym filmiku 🙂

Chcecie sodować? Nie ma zmiłuj. Najlepiej nowy kompresor śrubowy (o wydajności minimum 4-5m3/min), za kompresorem chłodnica sprężonego powietrza, za chłodnicą filtr koalescencyjny, za filtrem piaskarka, na której wiszą przynajmniej dwa odwadniacze albo filtr cyklonowy i dwa odwadniacze 10 i 5um 🙂 Teraz można zakasać rękawy i działać!

One thought on “Woda w układzie sprężonego powietrza

  1. erpe
    3 lutego 2018

    Posiadam takie same filtry ale nie wiem czy w dobrą stronę je zamontowałem. Małe strzałki pod czarnymi dekielkami wskazują kierunek wlotu czy wylotu powietrza?